Co jsou to balastní látky (vlákniny)?

Tzv. balastní látky jsou rostlinná vlákna, která lidský organismus nemůže strávit, a proto je vylučuje. Dnes víme, že vláknina ve střevech nabobtná a slouží jako základ výživy střevním mikroorganismům. Proto vlákniny podporují zdravé a pravidelné trávení. Na vlákniny jsou bohaté všechny druhy obilnin, zeleniny, ovoce a brambory. Kromě nich je v dostatečném množství obsahují také pšeničné klíčky, lněná semínka a další plody. V našich současných kuchyních není o tyto látky dostatečně postaráno. Kdyby je lidé konzumovali v dostatečném množství, nemoci jako zácpa, hemeroidy, obezita nebo cukrovka by byly v naší společnosti určitě na ústupu.

Potraviny, které obsahují velké množství vlákniny, jsou například banány, pomeranče, apod. Konzumací těchto produktů můžete zamezit problémům s trávením, které mohou vyústit i v rakovinu tlustého, nebo tenkého střeva. Proto není radno si zahrávat a při každém problému se zažíváním se soustředit na potraviny, které vlákninu obsahují.

Ano, koupíte chemické produkty, které na oko podporují mikroorganismus ve střevech, ale ruku na srdce, myslíte si, že je to schůdnější cesta, než takový banán? Spočítejte si, na kolik vás vyjde jeden banán a jaká je jeho nákupní cena. Když to porovnáte s cenou chemického výrobku, pak vám vyleze, že byste nákupem stovek banánů ušetřili daleko více peněz, než nákupem desítek takovýchto chemických náhražek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *