Co to jsou bílkoviny?

Bílkoviny jsou velmi důležité a to nejenom pro sportovce, jak by se mohlo z popisu zdát, ale také pro normální lidi, kteří nějakým způsobem cvičí, ale také žijí. Bez přísunu bílkovin nemůže například tělo dítěte růst a tělesné buňky se nemohou obnovovat. To je rozhodně špatně a může to mít i fatální následky pro dětský život a organismus.

Potřeba bílkovin u člověka závisí na objemu svalové hmoty, druhu zaměstnání, ale také například věku. Dospělý člověk by měl přijímat cca 0,8 g bílkovin na 1 kg tělesné hmotnosti. Ne každá bílkovina je pro lidskou výživu ceněná.

Při tomto hodnocení bílkovin mluvíme o biologické hodnotě bílkovin. Čím více je potravinová bílkovina podobnější bílkovině tělesné, o to hodnotnější ve finále pro člověka je, protože potřebujete přijímat menší množství takovýchto bílkovin, abyste kvalitně pokryli svou potřebu.

Kalorická hodnota 1 g bílkoviny odpovídá 4,1 kcal, nebo 17 kJ. Pouze ovo-lakto-vegetariáni mohou svou potřebu bílkovin pokrýt vejci, mlékem a mléčnými výrobky. Přísní vegetariáni musí získávat vysokohodnotné bílkoviny kombinací různých potravin. Sójové boby a produkty ze sóje také dodávají biologicky vysoce hodnotné bílkoviny.

Jestliže chcete mít tělo ve správném chodu a jestliže k tomu ještě posilujete, tak aby vaše svaly byly krásné a pevné, pak si kontrolujte přísun bílkovin, protože jejich nedostatek by mohl být pro vaše tělo fatální.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *