Co to jsou sacharidy?

Sacharidy se skládají z uhlíku, vodíku a kyslíku. Jsou důležitými dodavateli energie, 1 g sacharidů dodává 1,1 kcal, nebo 17 kJ. Sacharidy můžeme dělit na jednoduché cukry (glukóza, fruktóza, apod.), na složené cukry (mléčný cukr, řepný, nebo surový cukr a hroznový cukr) a polysacharidy (škrob, celulóza, pektin). Jak vidíte, hroznový cukr se opravdu dokáže podílet na rychlejším přenosu energie v těle, ale také k samotné tvorbě energie, a proto reklamy, které představují kupovaný hroznový cukr, opravdu nelžou, a tento výrobek můžete brát jako zdravý energetický nápoj, který ovšem nebude mít až takový účinek.

Pro naši výživu je důležitý především škrob. Zdroji sacharidů jsou obilí, brambory, ovoce a zelenina. Rafinovaný krystalový cukr je nepřítelem racionální výživy. U mnoha lidí způsobuje mimo jiné zubní kazy a obezitu. Tělo přeměňuje nepotřebné sacharidy na tuky a ukládá je do tukového zásobníku pod kůží. Při masivní obezitě se již pokožka nedokáže sama vrátit na svoje místo, a proto vzniká efekt přebytečné kůže.

Může Coca-Cola rozpustit zub?

Ne, nemůže. Jedná se o novinářskou kachnu, ovšem dokáže vážně poškodit zubní sklovinu, protože tento nápoj obsahuje rafinované cukry. Je špatné dávat tento nápoj dětem, protože poté mají černé zuby, které jdou jen stěží, či vůbec, obnovit. Tento nápoj vznikl jako lék na zažívání, a jako takový ho berte. Není tedy určen pro každodenní požívání, i když to tvrdí výrobce a reklamy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *