Knihy o boji s anorexií

Jo a Alice Kinglsley: Alice v zrcadle

Alice v zrcadle je příběh o boji matky a dcery s anorexií. Kniha je rozdělena do dvou částí, v první je popsán příběh z pohledu matky a ve druhé z pohledu dcery.

Matka popisuje příběh chronologicky, počínaje dětstvím své dcery. Popisuje především fakta a snaží se nalézt tu chvíli, kdy to vlastně všechno začalo. Hledá okamžik, kdy se objevily první náznaky, že s její dcerou není něco v pořádku. Rovněž popisuje i dopad Aliciny nemoci na celou rodinu. Dcera popisuje nemoc ze svého pohledu, píše velmi emotivně, popisuje, co prožívala a proč se choval tak, jak se chovala.

První podivné chování se u Alice projevilo již v 11ti letech. Vše začalo podivnými rituály, známými jako obsesivně kompulzivní porucha. Pak tyto problémy náhle vymizely. Ale vrátily se zpět v jejích 14ti letech, tentokrát už spojené s poruchou příjmu potravy, tedy začínající anorexií. Kniha popisuje celý tento proces – od prvních náznaků nemocí až po úspěšné vyléčení Alice.

Každá část této knihy má něco do sebe. Matka lépe popisuje fakta a události ve správném chronologickém sledu. Dcera popisuje své pocity, svůj vnitřně rozpolcený stav, kdy věděla, že musí jíst, aby přežila, ale zároveň nemohla, protože jí něco uvnitř bránilo.

Už kvůli dvou různým pohledům na stejné události kniha určitě stojí za přečtení.

Maria Hirse: Vím, jak chutná vzduch

Kniha je autobiografickým příběhem modelky Marii, která pracovala jako modelka. Na začátku chce Maria zhubnout, aby získala více zakázek. Ale malé zhubnutí jí nestačí a hubne dál, až se jí to vymkne z kontroly.

Maria se pak léčí jak v nemocnici, tak později i doma. Ale i při svém pobytu v nemocnici stále hubne a to především díky projímadlům, které se jí tam podařilo propašovat. Je jasné, že nikdo jí nemůže pomoct, musí chtít jen ona sama.

Celý příběh končí ve chvíli, kdy se Maria jednou v noci probudí s pocitem, že umírá. To jí vystraší natolik, že se rozhodne, že se opravdu musí vyléčit, nebo umře.

Bohužel kniha končí právě v tomto okamžiku, proces léčení zde tedy není vůbec popsán. Celkově je kniha napsána trochu povrchně, je zde popsána prostá touha “být hubená”, ale více se psychickou nemocné dívky nezabývá. Na druhou stranu je kniha přece jen poutavá a čte se velmi příjemně.

Isabele Caro: Holčička, která nechtěla vyrůst

Příběh snad nejslavnější anorektičky. Na internetu můžete nalézt spousto fotek této modelky. Se svým tělem, vyhublým až na kost, pózovala pro kampaň proti poruše příjmu potravy. Pro některé byla tato kampaň příliš krutá. Přitom ukazovala pouze skutečnost – kam až může tato nemoc zajít. Později modelka sepsala tuto knihu, aby se podělila o svůj příběh.

Kniha popisuje celý svůj život, už od jejího nelehkého dětství, kdy jí vychovávala psychicky narušená matka, která ji stále zavírala doma a obávala každého centimetru, o který Isabele vyrostla. Matka si neustále na něco stěžovala, nadávala a byla nešťastná. Isabele to vnímala tak, že je to její chyba.

Když se jednou Isabele dostala k doktorovi, zjistila, že váží 39 kg. To jí vystrašilo, myslela si, že je strašně těžká, protože neustále slyšela svoji matku, jak si stěžuje, že musí tahat těžké, 35 kg plynové láhve. Potom se tedy Isabele rozhodla, že musí zhubnout, přestala úplně jíst.

Když se Isabele později od tyranské matky odstěhovala, ani potom od ní neměla klid. Matka jí neustále volala, vyhrožovala jí a bránila jí navštěvovat psychologa.

Když si Isabele všiml v jedné divadelní hře fotograf, stala se slavnou. Nafotila fotky a navštěvovala televizní pořady, kde mluvila o svém boji s anorexií.

Kniha se čte velmi dobře a pocity anorektické dívky jsou zde popsány dost podrobně. Bohužel, dva roky po napsání této knihy Isabele svůj boj s anorexií prohrála a ve svých 28ti letech zemřela.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *