Kuskus – základní informace a recepty

Kuskus, nebo taky Couscous či Cous Cous je velmi chutný a na přípravu jednoduchý pokrm. V naší kuchyni není příliš používán, rozšířen je především v Severní Africe. Kuskus je vlastně krupice z ječmene, pšenice či prosa tvarovaná do malých kuliček. Kuskus se používá jako příloha, je vhodný s masem, zeleninou či na sladko.

Co kuskus obsahuje?

Obvykle můžete sehnat dva druhy kuskusu – a to obyčejný (z bílé pšenice) nebo celozrnný, který je samozřejmě zdravější.

Energetická hodnota kuskusu je celkem malá, 50 kg kuskusu v syrovém stavu (tj. zhruba 100 kg v uvařeném stavu) má asi 180 kcal. Kuskus obsahuje velké množství sacharidů a také bílkovin. Dále obsahuje vitamín D, vápník, železo a fosfor.

Příprava kuskusu

Kuskus můžete vždy krátce povařit, ale stačí, když jej vysypete do misky a zalijete vroucí vodou (vody by mělo být zhruba jednou tolik co kuskusu) a chvíli necháte uležet aby kuskus nasákl. Poté na něm nechte rozpustit kousek másla a můžete osolit.

Recepty

Receptů na přípravu pokrmů s kuskusem velká spousta. Kuskusem můžete například nahradit rýži či těstoviny. My vám přinášíme pár tipů na to, jak kuskus servírovat.

Kuskus s tuňákem

Budeme potřebovat: kuskus, tuňáka v konzervě, kukuřici v konzervě, cibuli, česnek. Kuskus připravíme obvyklým způsobem. Cibuli i strouček česneku nakrájíme na drobno. Smícháme s tuňákem a kukuřicí, následně i s kuskusem. Ještě můžeme trochu osolit a opeřit. Velmi chutné a na přípravu velmi rychlé jídlo!

Kuskusový salát

Budeme potřebovat: kuskus, rajče, papriku, balkánský sýr, bazalku (čerstvou či jako koření), vlašské ořechy. Kuskus připravíme obvyklým způsobem a necháme vychladnou. Rajče a papriku nakrájíme na středně velké kousky, balkánský sýr na malé kostičky, ořechy nadrobno. Vše smícháme s kuskusem. Osolíme, posypeme bazalkou a můžeme podávat. Tento salát je lahodný a lehký, díky kuskusu i dostatečně sytý.

Kuskus na sladko

Budeme potřebovat: kuskus, mléko, rozinky, libovolné oříšky, jablko nebo jiné ovoce, cukr, skořici. Kuskus místo vody zalijeme mlékem a povaříme dokud nebude kuskus úplně nasáklý. Trochu ocukrujeme. Jablko nebo jiné ovoce nakrájíme na drobno. Smícháme s kuskusem, přidáme rozinky, oříšky a na závěr posypeme skořicí. Podle chuti můžeme ještě trochu přisladit.

Kde kuskus koupit

Obvykle kuskus koupíte ve většině obchodních řetězců, hledejte ho tam kde mají rýži a podobné produkty. Ne vždy tam mívají ale ten celozrnný, možná pro něj budete muset zamířit do prodejny zdravé výživy.  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *