Posilujete doma? Nezapomínejte na protažení!

Jak se správně protáhnout

Protahování před cvičením by mělo trvat alespoň 10 minut. Protažení by mělo být příjemné, neměli byste jít přes bolest. Můžete maximálně cítit tah, ale pokud cítíte bolest, tak vám tím tělo dává najevo, že v tomto pohybu již pokračovat nemáte.

Při protahování nekmitejte a nepérujte! Ačkoliv se vám může zdát opak, tak těmito pohyby nezvýšíte protažení, naopak si můžete přivodit drobné svalové zranění.

Při protahování věnujte velkou pozornost vašemu dýchání! Mělo by být klidné a pravidelné. Neměli byste zadržovat dech, může to způsobit dočasné zvýšení tlaku. Dobré dýchání je důležité pro svaly, ty totiž potřebují pro své správné fungování kyslík.

Když se neprotáhnete

Pokud se neprotáhnete, nejspíš vás budou další den z posilování bolet svaly. Rovněž se bez protažení vystavujete vyšší šanci zranění při následném cvičení, protože neprotaženým a tedy neprohřátým svalům hrozí při námaze poškození. Mimo to může být organizmus bez protažení přetížen a můžete si tak oslabit tělo a imunitu.

Co všechno protáhnout?

Obvyklý postup je takový, že začínáte protahovat horní část těla a dále pokračujete směrem dolů. Nejdříve byste tedy měli protáhnout hlavu, resp. krční páteř, poté ruce, záda, břicho, hýždě a nakonec nohy. Pokud budete posilovat pouze některé svaly, stačí protáhnout pouze tyto svaly. Ale pokud si protáhnete vše, nikdy to nebude na škodu.

Strečink jako samostatné cvičení

Protahování svalů, tedy strečink, nemusíte chápat pouze jako protažení před cvičením, ale můžete ho provozovat i jako samostatné cvičení. Strečink je dobrý pro protažení ale i upevnění svalů. Pokud se tedy rozhodnete provádět strečink jako samostatné cvičení, měly byste jej provozovat alespoň 3x týdně a to vždy po dobu 20ti až 30ti minut. Toto cvičení je vhodné provádět i  pokud trpíte bolestmi zad či páteře. V takovém případě stačí každý den pár minut protahování.  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *