Tofu – druhy a recepty

Ve článku Náhražky masa jsme vám tofu již krátce představili. Zjistili jste, že tofu je vlastně výrobkem ze sóji, má vysoký obsah bílkovin a nízký obsah sacharidů i tuků. Je to náhražka masa vhodná pro vegetariány a zároveň je dietní, tedy vhodná pro redukční dietu.

Druhy tofu

Přírodní (natural) tofu má takřka neutrální chuť. Při konzumaci je lepší jej dochutit. Ona neutrální chuť má však velkou výhodu – lze použít pro spoustu pokrmů. Uzené tofu má již svoji specifickou chuť. Toto tofu se vyrábí sušením a následně uzením. Ale i přes toto zpracování zůstává dietní a zdravé. Marinované tofu je více kořeněné a velmi chutné. Mandlové tofu je rovněž velmi lahodné, i když je trochu dražší. Dále můžete koupit například bylinkové tofu, tofu s řasou a další.

Recepty

Receptů, ve kterých se používá tofu, je velká spousta, my vám přinášíme čtyři z nich.

Jednoduchý těstovinový salát s tofu

Budete potřebovat tofu (natural či ochucené), rajče, papriku, kukuřici z konzervy, těstoviny, sůl a bazalku. Těstoviny uvaříme. Tofu, rajče i papriku nakrájíme na čtverečky. Smícháme s kukuřicí a již můžeme podávat s těstovinami. Ty mohou být jak teplé, tak i studené – v létě si tak vyrobíte osvěžující těstovinový salát. Nakonec ještě osolíme a posypeme bazalkou.

Tofu vaječná pomazánka

Budeme potřebovat tofu (natural), pomazánkové máslo, vejce, sůl, pepř a kmín. Vejce dáme vařit. Mezi tím tofu nastrouháme a smícháme s pomazánkovým máslem. Uvařená vejce následně rozmačkáme či nastrouháme a přidáme do připravené směsi. Dochutíme solí, pepřem a kmínem, důkladně zamícháme a můžeme mazat na chleba.

Tofu špíz

Budeme potřebovat tofu (nejlépe marinované), papriku, cibuli, cuketu a olivový olej. Tofu i papriku nakrájíme na větší čtverečky. Cuketu nakrájíme na kolečka. Cibuli rovněž na kolečka nebo použijeme celé malé cibulky. Tyto jednotlivé ingredience postupně napichujeme na špejle. Poté osolíme, položíme na plech a mírně pokapeme nejlépe olivovým olejem. Dáme do trouby a pečeme zhruba 20 minut na 180°C. Poté můžeme podávat s rýží, bramborami či s chlebem.

Tofu na sladko

Budeme potřebovat tofu (natural), bílý jogurt, marmeládu a cukr. Tofu nastrouháme či rozmixujeme, smícháme s jogurtem a trochou marmelády. Podle chuti můžeme ještě dosladit cukrem. Vznikne nám tak “tvaroh”, vhodný na zdravou svačinku.

Tofu, jak to přírodní tak i ochucené, nemusíte vždy složitě připravovat, ale můžete jej i jednoduše třeba dát na chleba místo sýra. A nebo si můžete koupit některý z dalších tofu výrobků, jako tofu pomazánky, tofu paštiky či tofu salámy.

Kde tofu koupit

Tofu můžete zpravidla sehnat v prodejnách zdravé výživy. Rovněž ho můžete najít v některých řetězcích drogérií, občas i ve větších supermarketech. Pokud nemáte žádnou takovou prodejnu ve vašem okolí, můžete si zkusit objednat tyto potraviny v některém specializovaném internetovém obchodě se zdravou výživou.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *