Veganství – strava bez živočišných produktů

Co je veganství

Veganství je nejen druh stravy ale i filozofie či životní styl. Co se týká stravy, tak vegani odmítají veškeré živočišné produkty. Tedy nejen maso tak jako vegetariáni, ale i mléko a vejce a vůbec všechny produkty mající původ ve zvířatech. Nejčastějším důvodem, proč se někdo rozhodne pro veganství, je utrpení zvířat při zpracování živočišných produktů. Někteří ale zastávají názor, že v dnešní době člověk již živočišnou potravu nepotřebuje a může tak konzumovat pouze tu rostlinou. Dále vegani tvrdí, že živočišná zemědělská výroba velmi poškozuje životní prostředí a že se díky této výrobě plýtvá zdroji. S veganstvím jako životním stylem je někdy spojeno odmítání používání výrobků z kůže, ale třeba i z vlny, nebo také odmítání používání kosmetiky testované na zvířatech.

Co vegani jedí?

Již tedy víme, co vegani nejedí. Ale z čeho se tedy taková veganská strava skládá? Správný vegan by měl mít v kuchyni především potraviny jako bezvaječné těstoviny, kuskus, rýži, brambory, tofu, luštěniny, různé ořechy a samozřejmě ovoce a zeleninu.

Vliv veganství na zdraví

Pokud člověk ze své stravy úplně vyloučí živočišné produkty, jeho strava bude o něco zdravější, dojde tedy i k vyloučení nezdravých živočišných tuků. Zároveň však bude jeho strava omezená o některé důležité vitamíny, například vitamín B12, vitamín D či vápník. Tyto vitamíny pak musí nějakým způsobem doplnit, nejspíše ve formě umělých doplňků stravy.

Jak se stát veganem

Veganem se nemusíte stát ze dne na den, ale můžete to udělat postupně. Ze začátků můžete vaše oblíbené pokrmy nahradit vhodnou alternativou. Místo masa můžete používat sojové maso, seintan, robi maso, tempeh nebo tofu. Mléko můžete nahradit sojovým mlékem. Dále jsou na našem trhu k sehnání třeba veganské paštiky, párky, salámy či sojové jogurty. Pokud budete chtít zajít do nějaké restaurace, můžete zvolit vegetariánskou, kde na jídelníčku jistě objevíte i nejedno veganské jídlo.

Na začátků můžete takto nahradit jen pár jídel. Pokud vám bude tato strava opravdu chutnat a budete se po ní cítit příjemně a nebudete pociťovat nějaké nedostatky, můžete tato jídla konzumovat třeba jen určité dny v týdnu, než svůj jídelníček změníte úplně.

Za své veganství se nestyďte! Nebojte se třeba na návštěvě či večírku odmítnout neveganské jídlo. Vždy si uvědomte, proč to vlastně děláte a že tento váš důvod je důležitější než to, co si o vás lidé myslí.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *